Nie masz pomysłu na prezent ? Kup imienny voucher na bungee a nasz grafik wkomponuje życzenia, dedykacje, tekst jaki do nas przyślesz. Zrób zaSKAKUJĄCY jedyny taki prezent który pamięta się do końca życia

WIOSENNA PROMOCJA ! Kupujesz voucher na bungee - dostajesz drugi skok na "wahadło" za pół ceny  sczędzasz - 80.- zł ! Oferta ważna do 10.IV.2019 godz. 24:00

          eXploracja jaskini Demianovskiej
Dwa sposoby:
1. komercyjny trasą turystyczną

cena: 49.-zł tradycyjna trasa
 

Znalezione obrazy dla zapytania demianowska jaskinia mapa Rezerwuje teraz !
Jaskinia
Demianovska
cena: 49.-zł
 
!

Ilość:


  79.-zł długa trasa

Podobny obraz Rezerwuje teraz !
Jaskinia
Demianovska
długa trasa
cena: 79.-zł
Ilość:2. wyprawowy speleolgiczny
Cena: 96.-zł

Znalezione obrazy dla zapytania Jaskinia Staniszowska Rezerwuje teraz !
Będę GROTOŁAZEM
nie komercyjne zwiedzanie jaskini
cena: 96.-zł
Ilość:


Poczuj tajemniczą atmosferę jaskini oczami grotołaza.
W jaskini poruszać się będziesz z latarką czołową w kompletnym stroju grotołaza.

Długość jaskini : 871 m
Jaskinia Głębokość:                            
 28 m
Długość trasy udostępnionej:              410 m
 

Znalezione obrazy dla zapytania Jaskinia Staniszowska

Znalezione obrazy dla zapytania Jaskinia Staniszowska

Podobny obraz

Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania Jaskinia Staniszowska

Słowacki narodowy zabytek przyrody Jaskinia Demianowska,
leży po północnej stronie Tatr Niskich, jest najdłuższym systemem jaskiń na Słowacji.
Jedną z głównych jaskiń tego systemu jest Demianowska Jaskinia Wolności, która wiele lat przyciąga wzrok zwiedzających bogatą sintrową ornamentyką w różnych farbach, tajemniczym podziemnym tokiem Demianowki i oczarującymi jeziorkami.
Jest najczęściej odwiedzaną udostępnioną jaskinią na Słowacji.

Wielka trasa okrężna ma długość 2 150 m, taką samą różnicę wysokości i 1 118 schodów. Zwiedzania tradycyjnej trasy okrężnej zajmuje około 60 min, a wielkiej trasy okrężnej około 100 min. Temperatura powietrza w jaskini waha się od 6,1 do 7,0 °C.

Wielka trasa okrężna

Do Tradycyjnej trasy okrężnej jest dołączona część Komora Wielka – największa udostępniona podziemna komora na Słowacji z podziemnym korytem i miękkim białym sintrowym zaciekiem. Druga część – Sala Różowa i Galeria Kralowa, to część morfologicznie najróżnorodniejszej ozdoby w DJW. Szczególnie godne podziwu są „sintrowe lilie wodne“, a także formy gąbczaste, perły jaskiniowe i różnorodne kształty sintrowej szaty naciekowej znajdujące się na całym odcinku tej części.

Tradycyjna trasa okrężna

Zwiedzanie najciekawszych korytarzy i sal Demianowskiego Systemu Jaskiniowego, udostępnionego od 5.5.1933. Unikalne sintrowe formy, podziemna rzeka Demianowka, krasowe jeziorka i typowe przez rzekę modelowane korytarze i stropowe koryta. W wyższych partiach ścian szczeliny i stropy ozdobione są bogatą szatą naciekową. Przystanki są na najciekawszych miejscach, gdzie można usłyszeć profesjonalny wykład dotyczący genezy i historii jaskini z opisem poszczególnych części.

Tradycyjna trasa okrężna ma długość 1 150 m i różnicę wysokości 86 m. Na trasie jest do pokonania 913 schodów.

Współrzędne GPS

N 48,9981003 E 19,5851002

Warunki przyrodnicze


Demianowska Jaskinia WolnościJaskinia reprezentuje  morfologicznie najróżnorodniejszą część Demianowskiego Systemu Jaskiniowego. Powstała w środkowotriasowych ciemnoszarych wapieniach typu Gutenstein należących do płaszczowiny kriżniańskiej. Korytarze rozwinięte są głównie wzdłuż szczelin tektonicznych. Rozwój jaskini jest związany z podziemnym przepływem potoku Demianowka i jego bocznych dopływów. Długość jaskini wynosi 11 117 m, a deniwelacja 130 m.

Dolne, wymodelowane przez rzekę korytarze, są rozwinięte na czterech piętrach (Koryto Marmurowe - Mramorové riečisko, Korytarz Gliniany - Hlinená chodba, Korytarz Suchy - Suchá chodba, Parter-Prízemie, Galeria Králova - Králova galéria). Procesy zawaliskowe przemodelowały niektóre partie jaskini (Komora Wielka i Chrličová - Veľký i Chrličový dóm, Sala Różowa - Ružová sieň, Komora Piekielna – Pekelný dóm). Z systemami poziomych korytarzy łączą się pionowo strome korytarze opadające w kierunku dzisiejszego wejścia i wyjścia z jaskini. Oprócz mniejszych owalnych korytarzy (Korytarz Męki - Chodba utrpenia, Korytarz Dziewiczy - Panenská chodba, Korytarz Niedźwiedzi - Medvedia chodba, Skarbiec - Klenotnica) obejmują także większe, głównie zawalone komory (Komora Kulista - Guľový dóm, Przepaść Spadochroniarzy - Priepasť parašutistov, Komora Janosika i Komora Hviezdoslava - Jánošíkov a Hviezdoslavov dóm, Komora Głęboka - Hlboký dóm). Charakter szczelinowy, bez wyraźniejszych znaków modulacji rzecznej, posiadają Sale Cudowne - Zázračné siene, Korytarz Czarodziejski - Čarovná chodba i Winnica Kamienna - Kamenný vinohrad. Z bogatej  sintrowej ornamentyki szczególnie godne podziwu są „sintrowe lilie wodne“, a także formy gąbczaste przypominające korale i winogrona. Uwagę zwracają także olbrzymie sintrowe wodospady, stalagnaty, ekscentryczne i sferolityczne stalaktyty i inne formy. W Komorze Wielkiej jest widoczny duży biały miękki sintrowy zaciek.

Demianowska Jaskinia WolnościPrzez jaskinie przepływa podziemny tok Demianowki, która wywiera spod głównego grzbietu Tatr Niskich na obszarze zbudowanym ze skał niekrasowych. Na teren krasowy wpływa na Łączkach (Lúčky). Na powierzchnię wypływa poprzez Jaskinię Vyvieranie położoną na północ od Demianowskej Jaskini Wolności. Długość Wielkiego Jeziora wynosi 52 m, przy szerokości od 5 do 12 m i głębokości ponad 7 m. Temperatura powietrza wewnątrz waha się od 6,1 do 7,0 °C , a wilgotność względna od 94 do 99 %.

Demianowska Jaskinia WolnościW Korytarzu Niedźwiedzim znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus). Znalezisko Eukoenenia spelaea jest potwierdzeniem jednego z najbardziej na północ wysuniętych przedstawicieli tego gatunku pajęczaków, dzięki czemu Jaskinie Demianowskie zalicza się do biospeleologicznych systemów o znaczeniu europejskim. Z drobnych bezkręgowców znaczącymi są głównie wieloszczet  Allorhiscosoma sphinx (endemit jaskiń środkowej Słowacji), obunogi – Synurella intermedia i Niphargus tatrensis.

 

Historia


Jaskinię odkrył A. Král z pomocą A. Mišury i innych współpracowników. Przeszli oni do wewnątrz jaskini przez suchy, najniżej położony ponor Demianowki w 1921 roku. W roku 1922 powstała komisja do spraw udostępnienia Demianowskich Jaskiń. W tym samym roku zaczęły się prace przystosowawcze. W roku 1923 zostało zainstalowane tymczasowe oświetlenie elektryczne. Część jaskini od wejściowej sztolni przez Koryto Marmurowe i  Komorę Wielką aż do Jeziorka Złotego (Zlaté jazierko) otwarto dla zwiedzających w 1924 roku.

Demianowska Jaskinia WolnościW  1925 roku powstało Stowarzyszenie Jaskiń Demianowskich, które przyjęło na siebie zobowiązania komitetu. Wyprawa zorganizowana przez A. Krála we wrześniu 1926 r. odkryła Komorę Janosika (Jánošíkov dóm), Korytarz Dziewiczy (Panenskú chodbu), Korytarz Męki (Chodbu utrpenia) i Czerwoną Galerię (Červenú galériu). V. Benický i  A. Lutonský odkryli w 1927 roku Komorę Fioletową oraz  Korytarz Czarodziejski, a w  1929 r. Sale Svantovítove, a o rok później Sale Cudowne. W 1928 roku było przekopane nowe wejście do jaskini usytuowane w dolince Točište, które następnie w roku 1930 było włączone do trasy turystycznej. W roku 1931 zainstalowano zmodernizowane oświetlenie elektryczne, a trasa turystyczna została przedłużona o korytarze prowadzące do Sali Różowej i do Komory Hviezdoslava (Hviezdoslavho dómu). W tym samym roku J. Zelinka odkrył Korytarz Niedźwiedzi i jego połączenie z powierzchnią. W 1933 roku w Korytarzu Niedźwiedzim zostało przekopane nowe wyjście z jaskini, dzięki czemu zmodyfikowano trasę zwiedzania. Partie górne od Komory Hviezdoslava były udostępnione w latach 1931–1933. W latach 1948–1955 jaskinię eksplorował i przeprowadził w niej kompleksowe pomiary A. Droppa. W roku 1951 połączono Demianowską Jaskinię Wolności z Jaskinią Pustą. W roku 1983 nurkowie V. Žikeš i Ľ. Kokavec połączyli ją z Jaskinią Vyvieranie. Wielokrotnie próbowano znaleźć naturalne połączenie pomiędzy Demianowską Jaskinią Wolności a położoną na północ od niej Demianowską Jaskinią Pokoju. Po nieudanych próbach w latach 1952, 1968, 1974 i 1983, sukces został osiągnięty na przełomie lat 1986 i 1987. Speleolodzy z regionalnej grupy SSS Dolina Demianowska w 1989 r. osiągnęli połączenie jaskini z Jaskinią Pod Urwiskiem (Jaskyňa pod Útesom) i Jaskinią Dolinową (Údolná jaskyňa) a w 1991 r. także z Jaskinią Ruin (Jaskyňa trosiek).

Historia


Jaskinię odkrył A. Král z pomocą A. Mišury i innych współpracowników. Przeszli oni do wewnątrz jaskini przez suchy, najniżej położony ponor Demianowki w 1921 roku. W roku 1922 powstała komisja do spraw udostępnienia Demianowskich Jaskiń. W tym samym roku zaczęły się prace przystosowawcze. W roku 1923 zostało zainstalowane tymczasowe oświetlenie elektryczne. Część jaskini od wejściowej sztolni przez Koryto Marmurowe i  Komorę Wielką aż do Jeziorka Złotego (Zlaté jazierko) otwarto dla zwiedzających w 1924 roku.

Demianowska Jaskinia WolnościW  1925 roku powstało Stowarzyszenie Jaskiń Demianowskich, które przyjęło na siebie zobowiązania komitetu. Wyprawa zorganizowana przez A. Krála we wrześniu 1926 r. odkryła Komorę Janosika (Jánošíkov dóm), Korytarz Dziewiczy (Panenskú chodbu), Korytarz Męki (Chodbu utrpenia) i Czerwoną Galerię (Červenú galériu). V. Benický i  A. Lutonský odkryli w 1927 roku Komorę Fioletową oraz  Korytarz Czarodziejski, a w  1929 r. Sale Svantovítove, a o rok później Sale Cudowne. W 1928 roku było przekopane nowe wejście do jaskini usytuowane w dolince Točište, które następnie w roku 1930 było włączone do trasy turystycznej. W roku 1931 zainstalowano zmodernizowane oświetlenie elektryczne, a trasa turystyczna została przedłużona o korytarze prowadzące do Sali Różowej i do Komory Hviezdoslava (Hviezdoslavho dómu). W tym samym roku J. Zelinka odkrył Korytarz Niedźwiedzi i jego połączenie z powierzchnią. W 1933 roku w Korytarzu Niedźwiedzim zostało przekopane nowe wyjście z jaskini, dzięki czemu zmodyfikowano trasę zwiedzania. Partie górne od Komory Hviezdoslava były udostępnione w latach 1931–1933. W latach 1948–1955 jaskinię eksplorował i przeprowadził w niej kompleksowe pomiary A. Droppa. W roku 1951 połączono Demianowską Jaskinię Wolności z Jaskinią Pustą. W roku 1983 nurkowie V. Žikeš i Ľ. Kokavec połączyli ją z Jaskinią Vyvieranie. Wielokrotnie próbowano znaleźć naturalne połączenie pomiędzy Demianowską Jaskinią Wolności a położoną na północ od niej Demianowską Jaskinią Pokoju. Po nieudanych próbach w latach 1952, 1968, 1974 i 1983, sukces został osiągnięty na przełomie lat 1986 i 1987. Speleolodzy z regionalnej grupy SSS Dolina Demianowska w 1989 r. osiągnęli połączenie jaskini z Jaskinią Pod Urwiskiem (Jaskyňa pod Útesom) i Jaskinią Dolinową (Údolná jaskyňa) a w 1991 r. także z Jaskinią Ruin (Jaskyňa trosiek).

Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania demianowska jaskinia

Znalezione obrazy dla zapytania demianowska jaskinia

Znalezione obrazy dla zapytania demianowska jaskinia

Znalezione obrazy dla zapytania demianowska jaskinia

Dla każdego imienny pamiątkowy certyfikat
ekspolarcji jaskini

 

A B C słownik wyrazów Jaskiniowca

Jaskinia:
naturalna pusta przestrzeń w skale o rozmiarach umożliwiających jej penetrację przez człowieka. Odkrywanie (eksploracja), dokumentowanie oraz naukowe badanie jaskiń to speleologia.

Deniwelacja:
różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem w jaskini. W przypadku gdy najwyżej położonym punktem jest otwór wejściowy, deniwelacja jest głębokością jaskini.

Jaskinie pierwotne:
powstające jednocześnie ze skałą, w której występują. Najczęstszym typem są jaskinie powstające w czasie krzepnięcia lawy wulkanicznej.

Jaskinie wtórne:
powstające w wyniku późniejszych, różnorakich procesów geologicznych zachodzących w skałach. Wśród nich można wyróżnić między innymi:
krasowe: najpospolitszy typ jaskiń, powstają one w wyniku procesów krasowych, czyli chemicznego i mechanicznego oddziaływania wody na skały krasowiejące. Ten rodzaj jaskiń odznacza się często bogatą szatą naciekową;
Tektoniczne: powstałe w wyniku ruchów tektonicznych;
Lodowcowe: powstałe w wyniku działania wód podlodowcowych.

Stalaktyt, sopleniec, nawis:
grawitacyjny naciek jaskiniowy mający zazwyczaj kształt wydłużonego, odwróconego stożka (sopla), narastającego od stropu jaskini krasowej ku jej spągowi.

Stalagmit:
naciek jaskiniowy, grawitacyjny osiągający duże rozmiary. Może występować w postaci słupa, stożka, guza itp. Narasta od dna jaskini krasowej ku górze wskutek wytrącania się węglanu wapnia z kapiącej ze stropuwody – w przypadku jaskini lodowej – jej zamarzania. Stalagmitowi odpowiada zazwyczaj stalaktyt w stropie jaskini, w wyniku ich połączenia powstaje kolumna zwana stalagnatem.

Stalagnat:
naciek jaskiniowy w formie kolumny, słupa itp., łączący strop jaskini krasowej z jej spągiem. Powstaje on w efekcie równoczesnego rozwoju stalaktytu idącego od stropu i stalagmitu na dnie jaskini, który tworzy się z wytrącania węglanu wapnia z wody kapiącej z tego stalaktytu. Odpowiednio długi rozrost obu form leżących na jednej osi prowadzi do ich połączenia i wykształcenia stalagnatu.

Draperia naciekowa, zasłona naciekowa:
naciek jaskiniowy w formie pionowej, cienkiej „zasłony", często o oryginalnym kształcie, zwisającej ze stropu jaskini krasowej, ściany czy występu skalnego. Powstaje w wyniku wytrącania się węglanu wapnia z wody sączącej się ze szczeliny skalnej lub ściekającej wzdłuż krawędzi skały. Cienkie ,,igiełki są ze sobą bardzo gęsto połączone. Draperia skalna jest często podobna do stalagmitów.

Zwierzęta spotykane w jaskiniach:
troglobionty: organizmy występujące tylko w jaskiniach i wodach podziemnych, gatunki zamieszkujące te ostatnie określa się niekiedy osobnym mianemstygobiontów, przykładami są np. studniczek;
stygokseny (troglokseny, freatokseny): element stygonu, gatunki fauny, które przypadkowo występują w wodach podziemnych, choć przystosowane są do innych typów wód. Stygokseny nie są zdolne do rozwoju w stygalu, nie mają możliwości skutecznego rozmnażania. W stygofaunie spotkać można wiele gatunków pierwotniaków,wrotków, skąposzczetów;
tychotroglobionty: takie, które dostają się do jaskini przypadkowo (np. lis czy chrząszcze z rodziny biegaczowatych), często grupę tę łączy się z trogloksenami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOME

CENNIK

KUP VOUCHER on-line

CENNIK

SKLEP Z PREZENTAMI

UBEZPIECZENIA on-line

TERMINY SKOKÓW
SEZON 2019/20

GDZIE SKACZEMY

DLA FIRM

RAFTING

HYDROSPEED

192 m SKOKI W AUSTRII


REGULAMIN
SKOKÓW

REGULAMIN SKLEPU

HISTORIA BUNGEE

WILCZY JAR - HISTORIA
TRAGICZNEGO WYPADKU

Video & FOTO

HISTORYCZNE VIDEO

 

NAJCZĘŚCIEJ
ZADAWANE
PYTANIA
FAQ

GWARANTUJEMY

PSYCHOLOGIA  RYZYKA
SPORTY  EXTREMALNE


WIECZÓR KAWALERSKI/
PANIEŃSKI


ZAKOŃCZENIE WAKACJI
+ KONCERT "MĘSKIE GRANIE"


GOKARTY

JASKINIA DEMIANOVSKA

ZIMOWE ATRAKCJE

KULIG Z OGNISKIEM

PAINTBALL

BIESIADY GÓRALSKIE

SKUTERY ŚNIEŻNE

KUP  VOUCHER na BUNGEE

REZERWACJA TERMINU SKOKU

REGULAMIN SKOKÓW

REGULAMIN ZAKUPÓW

 

 

 

 

PSYCHOLOGIA  RYZYKA
SPORTY  EXTREMALNE


NAJCZĘŚCIEJ
ZADAWANE
PYTANIA

BEZPIECZNIE
W GÓRACH

KONKURS NA
PROJEKT T-shirta

WYNAJEM BRAM
REKLAMOWYCH

ZOSTAŃ INWESTOREM
BUDOWA WIEŻY
DO BUNGEE

MEDIA O BUNGEE

RODO & COOKIES

JAK DOJECHAĆ

KONTAKT

 

 

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką RODO. Możesz określić warunki przechowywania i dostępu
do cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły znajdziesz >> TUTAJ

 Copyright C 2018     Extreme Sport       e-mail: info@skokinabunge.pl      tel: +48 693-030-686